Teel Dubrovnikusse |
Lõuna-Dalmaatsia kulgeb kitsa ribana piki Aadria mere rannikut. Idüllilised lahesopid, mida maismaa poolt piiravad väärikad Dinaarid. Lugematu arv saari, mis tõusevad otsekui pitsivahust ja kahtlemata Aadria ranniku kroonijuveel - imeline Dubrovnik. Inimkäte ja aastasadade meistriteos - linn, millele võrdset ei ole kusagil maailmas. Sellel, kes maapealset paradiisi otsib, tuleb Dubrovnikut külastada, sest kusagil mujal ei leidu sellist vaikust ja rahu, sellist ilu ja harmooniat - tuleb vaid nõustuda Bernard Shaw tõdemusega. Jalutuskäik vanalinnas ja tiir linnamüüril annavad täpse ülevaate ajaloost ja elus-olust endises Ragusa vabariigis. Dubrovnik on saanud küll kannatada mitmes maavärinas ja hiljaaegu ka serblaste pommirünnakutes, ent on alati samal kujul taastatud. Kunagise Ragusa rikkus ja oskused paistavad kõikjalt silma praegugi.
Vaade bussiaknast Dubrovniku linnale |
Bostnia lehmad |
Mostar langes Ottomani võimu alla 15. sajandil ning linn arenes tänu jõele rajatud sillale Neretva mõlemal kaldal. Harrastati käsitööd ja tihedad kaubanduslikud sidemed Dalmaatsia kaupmeestega tõid linnale heaolu ja rikkuse. Peale II ilmasõda kujunes Mostar Hertsegoviina üheks tähtsaimaks keskuseks, kus sotsialismihõngus elasid käsikäes erinevad kultuurid. Kui Mostari Stari Most ehk vana sild 1993 aasta tankirünnakus hävis ja jõkke vajus, oli jõe kahel kaldal asuv linn justkui poolik. Sest just see sild on Mostari süda ja uhkus. Tänaseks on sild taastatud ning erinevate kultuuride kooseksisteerimise sümbol.
Ja ongi meie reis läbi. Oli väga huvitav, tore ja mõnus ning väga soojad ilmad, kuid kosutavad joogid aitasid mõnusalt teekonda läbida.
See video vast näitab kõige paremini Bostnia ajalugu.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar